Nauka pływania dla dorosłych w Gdańsku, Sopocie i Gdyni

Zajęcia dla dorosłych odbywają się na pięciu pływalniach w Trójmieście:

  • Pływalnia Stogi, Stryjewskiego 28, Gdańsk Stogi
  • Pływalnia Orunia, Smoleńska 6/8, Gdańsk Orunia
  • Pływalnia XV Liceum Ogólnokształcącego, Pilotów 7, Gdańsk Zaspa
  • Pływalnia MOSiR Sopot, Jana Haffnera 57, Sopot
  • Pływalnia Zespołu Szkół Energetycznych „Energetyk”, Mikołaja Reja 25, Gdańsk (niedaleko Wrzeszcz/Letnica)
    Pływalnia Gdynia Karwiny, ul. Staffa 10, Gdynia Karwiny

Zobacz grafik zajęć

Prowadzimy także zajęcia Aqua Aerobiku na pływalni na Zaspie, Stogach, Oruni i Energetyku (niedaleko Wrzeszcz/Letnica).

Często zadawane pytania dotyczące nauki pływania:

Czy osoba dorosła też może nauczyć się pływać?

Wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Oczywiście możemy przyjąć, że nauka pływania u młodych osób statystycznie przebiega szybciej, ale po pierwsze każdy przypadek jest inny, a po drugie osoby dorosłe mają tę przewagę, że świadomość własnego ciała jest u nich znacznie większa. Wszystko zależne jest przede wszystkim od konsekwencji, systematyki, motywacji, no i oczywiście od dobrego trenera.

Czy ja też mogę się nauczyć?

Jak najbardziej tak! Ale zaraz po tym trzeba dodać, że niekoniecznie będzie to łatwe. Nauka pływania dla dorosłych ma swoja specyfikę, często lęk przed wodą „paraliżuje” przez co ruchy nie są zborne, napięcie ciała dużo większe, a oddech często wstrzymywany i nie miarowy. Z doświadczenia wiemy, że każda osoba jest inna i postępy w nauce mogą przychodzić w różnym tempie. Wskazany jest rozsądek i cierpliwość. Nie należy od razu wymagać od siebie olimpijskich wyników, lecz postępy robimy systematycznie krok po kroku.

Od czego rozpocząć?

Wszystko zaczyna się w głowie, przede wszystkim podjęcie nauki pływania dla dorosłych jest kluczowe, jak i nieodwlekanie z tym krokiem w nieskończoność… Samemu może być ciężko, dlatego jedna z metod jest wybranie sobie towarzysza/towarzyszki i podjecie się tego wyzwania razem. Zawsze alternatywą jest poproszenie  znajomego, który potrafi  pływać, o instruktaż,  nigdy to jednak nie zastąpi doświadczonego trenera pływania. Prawidłowe podejście, empatia, cierpliwość, znajomość metodyki oraz doświadczenie to tylko kilka z wielu korzyści nauczania przy pomocy instruktora pływania.

Dlaczego warto zapisać się na kurs nauki pływania?

Zawsze zachęcamy do uczęszczania na zajęcia grupowe, które mają swoje dodatkowe atuty: wzajemna samoobserwacja, motywacja, czasami też rywalizacja w niektórych konkurencjach- najczęściej w formie zabawowej. Są też plusy w aspekcie społecznym: mamy możliwość poznania fajnych, pozytywnych ludzi, którzy chcą się nauczyć czegoś nowego, które później będą także wzajemnie mobilizować w chwilach zwątpienia. Oczywiście także możemy wybrać lekcje indywidualne, których dynamika, jak i tok nauczania będzie dostosowany tylko i wyłącznie do naszej osoby.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu!

A może już jesteś przekonana/przekonany i chcesz się zapisać do naszej szkoły pływania?

Co wtedy, kiedy boję się wody?

Uwierz nam nie jesteś jedyny! Nie ma powodu do wstydu a już w najmniejszym stopniu do paniki. Jesteśmy po to aby Ci pomóc. Naprawdę dużo osób ma taki sam problem co Ty. Pytanie tylko: co z tym ograniczeniem zamierzam zrobić? Najważniejsze to poinformowanie o lęku w szczerej rozmowie swojego instruktora, który dostosuje ćwiczenia, jak i metodykę, ażeby krok po kroku, pozbyć się oporów. Nie rzadko potrzebne będzie wejście do wody, i pomoc w przełamywaniu barier. Bliska obecność i zaufanie do trenera, powoduje, że nawet najtrudniejsze przypadki odnoszą sukces. Zapewniamy Was, że kolejne nabywane umiejętności i „wygrana walka z samym sobą” świetnie wpływa na nasze samopoczucie, samoocenę. Już sama decyzja o tym, żeby zapisać się na kurs jest dobrym początkiem, a kolejne kroki tylko powodują rosnące poczucie dumy z własnej postawy! 🙂

Jakie są najczęstsze błędy?

Bardzo często spotykanym błędem jest nie prawidłowy wydech do wody. Często dorosłe osoby mają opór przed zanurzaniem twarzy, wstrzymują oddech, zapominają o równomiernym i swobodnym wydechu, przez co szybko się męczą i pokonanie większego dystansu staje się praktycznie niemożliwe. Swobodny i głęboki wdech też bywa problemem, poprzez obawę napicia się wody i zakrztuszenie.

Ograniczenia koordynacyjne, zła synchronizacja pracy ramion i nóg praktycznie we wszystkich stylach: grzbietowym, craulu i klasycznym, także jest często spotykanym błędem. Często zdajemy sobie sprawę, że mimo włożonego ogromnego wysiłku, prawie w ogóle się nie przemieszczamy, lub co gorsza stoimy w miejscu. Dużo czasu, może zabrać nam pozbycie się niepotrzebnych złych nawyków, jak i przesadnego napięcia mięśniowego.

Problem z napędem w większości przypadków związany jest poprzez nieodpowiednią pracę nóg, co powoduje, że bardzo szybko się męczymy a efektów w postaci pokonanego dystansu nie widać…

Wytrwałość jest kluczem do sukcesu!

Odnalezienie komfortu i radości przebywania w wodzie to praktycznie nasz najważniejszy cel, kiedy rozpoczynamy naukę pływania dla dorosłych. Efekty oczywiście pojawią się tylko wtedy, kiedy podejdziemy do nauki z zaangażowaniem. Bardzo wskazany jest tzw. wkład własny: dyscyplina, systematyka i wytrwałość może nam tylko pomóc w szybszym osiągnięciu celu. Oczywiście odrobina pokory też nam nie zaszkodzi. Z czasem, kiedy lęk przed wodą zacznie zanikać, osoba dorosła będzie mogła także samodzielnie chodzić na basen, przerabiać ćwiczenia w wodzie, przez co proces nauki pływania będzie jeszcze bardziej nabierał tempa. Stopniowo lekcje nauki pływania dla dorosłych, będą przybierać charakter treningu sportowego, w którym doskonalić będziemy co raz to trudniejsze ćwiczenia związane z techniką pływania, a także skoki, nawroty, często także elementy ratownictwa wodnego, jak i pływania pod wodą. Ograniczają nas tylko nasza wola i dobre chęci.

Kiedy najlepiej zacząć?

Najlepiej natychmiast! Wieczne odkładanie, do niczego nie prowadzi a każda chwila jest stracona. Zachęcamy, żeby odezwać się do nas, porozmawiamy o Twoich oporach, na pewno coś doradzimy, znajdziemy odpowiednie miejsce i termin. Mamy nadzieje, że to właśnie my będziemy trenerami, którym zaufasz. Pamiętaj, że z wiekiem postępy w nauce przychodzą coraz trudniej, dlatego po prostu nie ma na co czekać… Nie ma sensu szukać wymówek typu „zacznę od nowego roku”. Spakuj do plecaka kąpielówki/strój, klapki, ręcznik, okulary pływackie i zapraszamy na pływalnie! Mamy nadzieję, że się tam spotkamy 🙂